Bylo to jednou na Silvestra, když jsem v rádiu slyšel zábavný pořad Jaroslava Duška, který humorem sobě vlastním splétal filozofickou teorii o neviditelném, mocném, všudypřítomném SE, jež skrytě ovládá tento svět. Vzal si tak na mušku lidskou vlastnost taktně či zlomyslně, záměrně či nevědomky zamlčovat, skrývat a upozadit původce čehokoli konaného, a to zejména ve chvílích, kdy se nám to náramně hodí. Je totiž mnohem snazší říct, že „SE to rozbilo“, než že „jsem to rozbil zrovna já“. A následné „to SE spraví“, dokáže celou nepříjemnost rychle a bezbolestně zahrát do autu, aniž by bylo jasné, kdo a jak to spraví. „SE“ si s tím přece nějak poradí … Nebo když někomu tvrdíme, že SE to tak vždycky dělá, zpravidla je to proto, že zrovna nemáme potřebu mluvit o tom, kdo a proč to tak dělá, a na pomoc si vezmeme argumentačně silné SE. Jsou samozřejmě i neutrální nebo pozitivní SE, každopádně jich při našem vyjadřování používáme hodně a je zábavné i důležité občas zapátrat nad tím, koho ono SE v danou chvíli ve skutečnosti reprezentuje.

Později jsem od zkušených starozákoníků zjistil, že i Bibli je podobné vyjadřování vlastní a zpravidla je za takto skrytě formulovaným konáním v pozadí Hospodin, čehož je třeba si bedlivě všímat, aby čtenáři neunikla nějaká podstatná skutečnost ve čtené pasáži.

Oba tyto důvody způsobily mou zvýšenou citlivost na SE, takže když při hovoru s někým slyším v jeho větách ve zvýšené míře SE, zbystřím a kladu si zvídavou otázku, kdože za onou činností vlastně vězí, koho ono tajemné SE tentokrát skrývá. Naposledy jsem takhle zbystřil, když SE mluvilo o tom, že SE budou pravidelně konat on-line bohoslužby z našeho sboru, bude SE vysílat přímý přenos ze Střední nebo SE bude při přenosech hrát živě místo reprodukované hudby. Polovinu lidí, kteří tvoří toto SE, můžeme vidět na obrazovkách, když si pustíme on-line bohoslužbu. Jsou to vedoucí a starší sboru, vypravěči dětských příběhů, kazatelé, zpěváci a hudebníci. Pak je tam ještě druhá polovina tohoto SE, která vytrvale a obětavě chystá a obsluhuje zvukovou techniku, kamery, titulky, hraje na varhany a jinak zajišťuje přenosy tak, abychom si připadali jako ve sboru, ačkoli sedíme doma u obrazovky televize, displeje notebooku či telefonu. Chci za to oběma polovinám tohoto SE poděkovat a spolu se všemi sledujícími vyjádřit vděčnost, že tuto možnost každou sobotu máme. A protože kamery míří vždy dopředu, udělal jsem pár fotek z míst, kam nejsou namířeny, abyste viděli tváře aspoň části té druhé poloviny SE, tedy těch kdo se na přenosu podíleli zrovna v době, kdy jsem pořizoval tyto snímky. Děkujeme!

ToP