Apoštol Pavel často popisuje, jak vypadá život člověka, který přijal Ježíše Krista jako svého Pána, a proto se snaží praktikovat jeho životní styl.

Většinou podrobně vypisuje, čeho se křesťané vzdávají a co se naopak ve svém jednání snaží rozvíjet. Vždy ale nabízí něco, co nám k takovému jednání může dodat tu správnou motivaci i sílu:

„Především však mějte lásku, která všechno spojuje k dokonalosti. A ve vašem srdci ať vládne pokoj Kristův, k němuž jste byli povoláni v jedno společné tělo.“
Koloským 3,14-15

Je to zvláštní, jak velký důraz klade Pavel na lásku. Vzpomeňme třeba, jak ve 12. kapitole prvního dopisu do Korintu velice důkladně popisuje duchovní dary, aby pak na začátku 13. kapitoly prohlásil:

„Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano, kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano, kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“
1. Korintským 13,1-8

Z toho, co Pavel opakovaně píše, má láska zastřešovat naše jednání. Pokud používáme duchovní dary motivováni Boží láskou, se kterou jsme se setkali a kterou jsme zakusili, přinesou právě to ovoce, kvůli kterému nás Bůh těmito duchovními dary obdarovává.

​V dopise Koloským ale apoštol Pavel přidává k popisu lásky ještě něco velice podstatného. Pokud dovolíme lásce, aby vládla v naší fyzické i duchovní rodině, pak získáme zvláštní benefit – nás i naše blízké naplní „pokoj Kristův“. Spolu s Ježíšem i ostatními členy rodiny se staneme jedním tělem, ke kterému jsme podle Pavla povoláni.

​Otázkou zůstává, jak můžeme získat „lásku, která všechno spojuje k dokonalosti“. Pavel má evidentně na mysli „Boží lásku“. Tu lásku, která Ježíše motivovala k tomu, aby se kvůli naší záchraně nechal přibít na kříž.

Připomíná mi to Mojžíše. Prožil čtyřicet dnů s Bohem na vrcholu hory Sinaj. Když se vrátil, jeho tvář zářila tak silně, že si ji musel zakrývat závojem. Pavel o něčem podobném píše v mém oblíbeném textu:

„Na odhalené tváři nás všech se zrcadlí slavná zář Páně, a tak jsme proměňováni k jeho obrazu ve stále větší slávě – to vše mocí Ducha Páně.“
2. Korintským 3,18

​K tomu, abych získal „lásku, která všechno spojuje k dokonalosti“, vede jen jedna spolehlivá cesta. Podobně jako Mojžíš se musím vystavit jejímu působení tím, že se budu snažit co nejvíce svého času trávit s Bohem. Potřebuji se dívat na Ježíše a zakoušet na sobě jeho lásku. Jen tak bude má tvář zrcadlit slavnou „zář Páně“, jen tak mohu být proměňován „k jeho obrazu“.

​Bůh mi nabízí lásku, která mé nitro naplní pokojem. Záleží jen na mně, zda jeho nabídku využiji a vystavím se jeho lásce, abych ji pak mohl vyzařovat.

Vlastimil Fürst