Nedávno jsme si připomněli důležitou zásadu v naší snaze o správnou komunikaci nejen v rodině a církvi, ale i mimo ni – je třeba mluvit ve správný čas.

Máme využít každou příležitost k tomu, abychom se mohli sdílet o svou víru. Dnes si připomeneme další princip, na který nesmíme zapomínat, pokud chceme, aby bylo naše svědectví úspěšné:

„Vaše slovo ať je vždy laskavé a určité;
ať víte, jak ke komu promluvit.“

Koloským 4,6

Jsme různí a na každého z nás platí něco jiného. To, co jednoho osloví a přivede k přemýšlení o Bohu, nechává jiného lhostejného. Něco ale může platit na každého – laskavost. Jak už toto slovo napovídá, jedná se o něco, co je spojeno s láskou. Pokud se mnou někdo hovoří laskavě, tak vím, že mu na mně záleží.

Platí to ale i obráceně. Pokud někoho oslovím, mám udělat maximum, aby co nejdříve pochopil, že mým cílem je, aby mu bylo blaho. Proto nás Pavel nabádá, abychom byli k druhým laskaví. Vždyť laskavost je součástí „ovoce Ducha svatého“ (Galatským 5,22-23). Má tedy být součástí výbavy každého křesťana, který dovolil Duchu svatému, aby vstoupil do jeho života a obdaroval ho nejen duchovními dary, ale aby také postupně měnil jeho charakter.

V podobném duchu píše apoštol i svůj dopis do Efezu:

„Ať je vám vzdálena všechna tvrdost, zloba, hněv, křik, utrhání a s tím i každá špatnost; buďte k sobě navzájem laskaví, milosrdní, odpouštějte si navzájem, jako i Bůh v Kristu odpustil vám.“
Efezským 4,31-32

Pokud chceme jednat laskavě, pak nejlepší školou je život v církvi. Nejen, že tam najdeme dobré vzory, ale také v ní zažijeme spoustu sporů nebo hádek, během kterých si uvědomíme, jak moc potřebujeme, abychom to nebyli my, kdo mluví, ale Duch svatý v nás.

​Laskavost připomíná Pavel i mladému Timoteovi, který měl vést jeden ze sborů, které Pavel založil:

„Nepouštěj se do hloupých sporů, v jakých si libují nepoučení lidé; víš, že vedou jen k hádkám. Služebník Kristův se nemá hádat, nýbrž má být laskavý ke všem, schopný učit a být trpělivý. Má vlídně poučovat odpůrce. Snad jim dá Bůh, že se obrátí, poznají pravdu a vzpamatují se z ďáblových nástrah, do kterých se dali polapit, když podlehli jeho vůli.“
2. Timoteovi 2,23-26

​Apoštol tu vedle sebe staví laskavost, trpělivost a vlídnost. Takto se máme chovat nejen k těm, se kterými máme přátelský vztah, ale také vůči těm, kteří jsou našimi „odpůrci“.

​Někdy se nám nedaří být laskaví ani vůči těm, co nás mají rádi. Ještě těžší je to vůči těm, kdo dávají najevo, že jsou našimi nepřáteli a proto nám nepřejí nic dobrého. Právě proto je laskavost součástí již zmiňovaného „ovoce Ducha svatého“. Není totiž v našich silách jednat s každým laskavě, trpělivě a vlídně. To je něco, co je vlastní jen Bohu. Proto je třeba zůstávat v jeho blízkosti a jako houba nasávat jeho lásku, milosrdenství, trpělivost a také jeho ochotu odpouštět.

​Mnohokrát v životě jsem zažil, že „laskavé slovo“ má větší sílu a moc než jakýkoliv řev. Proto prosím Pána, aby mi i dnes dal svého laskavého ducha.

Vlastimil Fürst