Akce EUD Camporee je mezinárodní setkání pathfinderů v rámci Evropy. Letos proběhlo od 24. 7. do 4. 8. v portugalském národním parku Sesimbra.

Letělo se v několika skupinách z různých letišť. Brno letělo společně se slovenskou výpravou z Vídně, kam jsme se dostali autobusem. V noci jsme přiletěli do Lisabonu a tam na nás čekal připravený autobus, který nás odvezl do tábořiště v Sesimbře.

Následující den jsme měli jako česká i slovenská výprava v plánu celodenní výlet do historicky bohatého městečka Sintra. Tam byl dán rozchod a každý si prohlédl centrum města sám, jak chtěl. Pak se přejelo na nejzápadnější místo kontinentální Evropy – mys Cabo da Roca, odkud jsme si mohli poprvé prohlédnout Atlantský oceán.

V pátek jsme se jeli koupat do oceánu na celý den. V ceně Camporee byl též kurz surfování a kdo měl zájem, mohl si to na hodinu zkusit s trenérem. Vlny byly opravdu obrovské, až 4 metry. A voda byla zase studená. Nedalo se v ní vydržet dlouhou dobu.

Sobota už byla odpočinkovější. Dopoledne nám vedoucí vyprávěli něco o Lisabonu a odpoledne jsme si udělali procházku k tamnímu písečnému zatopenému dolu.

Další den jsme jeli na prohlídku Lisabonu. Udělaly se menší skupinky a každá skupinka si prohlédla jiná místa, která chtěla vidět. Já jsem si třeba prohlédl historické centrum, zdejší ocenárium, ochutnal portugalskou specialitu (zvláštní koláček) a svezl jsem se starou tramvají i metrem. Někteří si zašli do muzea lodí, jiní do McDonaldu.

V pondělí jsme si dopoledne zašli zaplavat do oceánu a večer začínalo oficiální Camporee v obrovském cirkusovém stanu, kde se postupně scházeli i ostatní pathfindeři z různých zemí – např. Portugalci, Španělé, Švýcaři, Němci, Rakušané, Francouzi, Italové a dokonce Brazilci i zástupci Austrálie. V uvítacím programu se zpívaly chvály, říkaly se informace o průběhu Camporee a jiné organizační záležitosti.

Další dny už byly stejné. Ráno byl program ve stanu, kde se zpívaly chvály, bylo kázání od švýcarského řečníka a házelo se velkými barevnými kostkami, které nějak ovlivnily dopolední i odpolední workshopy. Bylo 5 oblastí, kde v každé oblasti bylo okolo 20 stanovišť. Za každé stanoviště jsme získávali „talenty“ (malé barevné kuličky), které jsme mohli utrácet ve večerním City Life. City Life bylo místo se spoustou zábavných atrakcí, jako například let horkovzdušným balonem, jízda na koni, minikáry, lidský minifotbálek, ochutnávky národních dobrot a další. Také jsme mohli věnovat talenty nadaci Adra, kde jeden talent měl hodnotu jednoho eura. (Na konci Camporee jsme byli všichni překvapeni, včetně organizátorů, protože se takto vybralo 76.951 € – původním cílem bylo vybrat 10.000 talentů!) Před City Life byl večerní program, kde bylo opět zamyšlení řečníka, chvály a nějaké videa a fotky ze dne.

Na Camporee je zvykem také výměna šátků. Každý český účastník si zaplatil dva české šátky, které si mohl v průběhu Camporee vyměnit s jiným pathfinderem. Já si vyměnil portugalský a švýcarský.

Myslím si, že každý účastník bude mít ještě dlouhou dobu krásné vzpomínky na zážitky z Portugalska.