V posledních dnech se na mne obrací členové některých sborů s otázkou: „Proč je u vás ve sboru na Střední k návštěvě bohoslužby potřebné potvrzení o očkování, negativním testu nebo o prodělání nemoci Covid-19, když to u nás ve sboru nikdo neřeší a někde dokonce ani nenosí respirátory?“

Je pravdou, že pro bohoslužby stále platí, že je třeba mít respirátor, používat desinfekci a dodržovat vzdálenost 1,5 m. Pokud bychom se tím řídili, pak v podmínkách naší modlitebny by mohlo přijít na bohoslužbu 45 lidí (záleží na tom, zda přijdou jednotlivci – pak by byl počet menší, nebo rodiny – pak by se počet nepatrně zvýšil). Pokud si spočítáme, kolik lidí je třeba k zajištění bohoslužby (uvádějící, varhaník, technici, překladatel a jejich rodiny), zbylo by pro ostatní asi 30 míst. Opět bychom museli jít cestou rezervace, jako před prázdninami.

Vedení sboru se rozhodlo jít cestou, která platí pro návštěvu kulturních akcí, protože pak je možné naplnit modlitebnu na plnou kapacitu. K tomu je ale potřeba, aby všichni účastníci měli s sebou potvrzení o ukončeném očkování, negativním testu nebo o tom, že v posledních 180 dnech prodělali onemocnění Covid-19.

Informace o systému O-N-T najdete ZDE.

Mnohé sbory v Česko-slovenské unii mají takové prostory, že i při dodržení rozestupů 1,5 m nemusí omezovat počet účastníků, protože se jich schází méně, než stanovuje tento limit. Jiné sbory se rozhodly nařízení vlády ignorovat – je to jejich rozhodnutí s tím, že jejich statutární zástupci ponesou případné následky.

Děkujeme vám, že toto rozhodnutí vedení sboru respektujete a náš sbor tak i nadále zůstane společenstvím, jehož členové si váží zdraví našich seniorů i zdraví těch, kteří mají chronické choroby a patří mezi ty, kdo jsou virem Covid-19 nejvíce ohroženi.

Vedení sboru Brno – Střední se rozhodlo jít cestou maximální ochrany zdraví účastníků bohoslužeb, díky níž nedojde k omezí počtu účastníků. Očkování nebo podstoupení testu je „cenou“ za účast na bohoslužbě. Záleží tedy na každém z nás, co jsme ochotni udělat v naší touze být spolu s dalšími a chválit našeho Stvořitele.

za vedení sboru Vlastimil Fürst