Během tohoto čtvrtletí budeme v rámci sobotní školy studovat lekce s názvem „EVANGELIUM PODLE JANA„. 

Jan chce svým čtenářům představit Ježíše Krista jako jedinečného Mesiáše a Božího Syna, Spasitele světa, který přišel na svět, aby odhalil pravdu o Bohu a přivedl nás ke spasitelné  víře. Cílem autora je, abychom uvěřili v  Ježíše a měli život v  jeho jménu. S  tímto záměrem své evangelium píše.

Zveme vás k osobnímu studiu Bible a lekcí věnovaných Evangeliu podle Jana a také do některé ze tříd sobotní školy v našem sboru. Diskuze v nich začínají každou sobotu o půl desáté.

Janovým evangeliem jsme se podrobně zabývali nedávno v rámci společného studia Bible...

Několik slov úvodem
od autorů

Úžasný perský koberec v obchodě v Teheránu v Íránu zobrazoval překrásný les. Nádherně provedenou scenérii ze Švýcarska: hory, vodopád, tyrkysové jezero, zalesněné svahy a rozlehlou modrou oblohu posetou mraky.

Při prohlížení koberce se člověk mohl soustředit na technické detaily: počet uzlíků na čtvereční centimetr, typ tkaniny, barvy použité k barvení. Všechny tyto drobnosti mohly návštěvníka obchodu naplno zaujmout.

Člověk se však mohl zaměřit i na něco jiného. Mohl se soustředit na umělecké znázornění a témata, která dodala koberci jeho jedinečnou krásu: obloha zrcadlící se v jezeře, sníh na vrcholcích hor, zelený les doplněný sytě zeleným mechem. Motivy na koberci se spojily dohromady v nádherné souhře zobrazení krásy, aby zachytily nádheru tohoto klidného místa v Alpách.

Toto čtvrtletí budeme společně studovat skvěle zpracované mistrovské dílo, které není výsledkem tahů štětce na plátně, dokonale zachyceným obrazem na fotografii ani zručně utkaným kobercem. Namísto toho se soustředíme na Boží slovo nádherně vyjádřené v Janově evangeliu.

Slova nabývají svého významu v kontextu. Aby každý pochopil, co chce Písmo říci, musí je studovat v kontextu. Potřebuje se soustředit nejen na význam jednotlivých odstavců, kapitol a knih, ale také na celkové poselství samotné Bible. Celé Písmo je přece inspirováno Duchem svatým, a proto každá jeho část by měla být studována v kontextu celku.

Naším cílem bude pochopit poselství Evangelia podle Jana. Od ostatních tří evangelií se v některých aspektech liší. Často se zaměřuje na osobní rozhovory Ježíše s konkrétními lidmi, mezi které patří Natanael, Nikodém, žena u studny, ochrnutý u rybníka Bethesda, slepý od narození, Lazar a jeho sestry, Pilát, Petr nebo Tomáš. Mnohé z těchto příběhů se objevují pouze u Jana.

Evangelium podle Jana je Boží slovo, které jsme dostali prostřednictvím apoštola. Tak jako celá Bible, i toto evangelium vzniklo z Boží vůle, ne z vůle člověka. Jan byl pouze ochotným nástrojem, který Duch svatý používal ke zprostředkování některých klíčových témat: Slovo (logos), světlo, chléb, voda, Duch svatý, jednota, znamení, svědectví a proroctví. Tato témata se v evangeliu navzájem posilují a vysvětlují.

Studium Bible se často soustředí na význam slova nebo malého úryvku z Písma. Hledáme význam slova v biblickém slovníku, zkoumáme gramatiku, bezprostřední kontext a historický kontext. Pokud bychom použili naši analogii s kobercem, zkoumáme počet uzlíků na čtvereční centimetr, složení použité látky, barviv a podkladu. Všechny tyto detaily jsou důležité.

Nedovolme však, aby nám při zkoumání detailů unikl celkový obraz. Podobně jako mohl obraz na perském koberci někoho v duchu přenést na nádhernou alpskou scenérii, tak ať nás Janovo evangelium přivede zpět k životu a ke službě Ježíši Kristu, jehož znát znamená mít věčný život. Detaily mají svůj úkol, kterým je nasměrovat nás k podstatě. A v Evangeliu podle Jana je touto podstatou božsky inspirované zjevení Ježíše, našeho Pána a Spasitele.

E. Edward Zinke
bývalý zástupce ředitele Biblického výzkumného institutu při Generální konferenci CASD, je zapojen do mnoha církevních aktivit. Je držitelem tří čestných doktorátů z univerzit CASD.

Thomas Shepherd, PhD, DrPH
je vedoucím profesorem Nového zákona na Teologickém semináři CASD na Andrews University, kde vyučuje od roku 2008. On a jeho manželka Sherry Shepherd sloužili jako misionáři v Malawi a Brazílii.

Kromě "studijních tříd" v modlitebně nabízíme také možnost virtuální diskuze nad danými lekcemi "Průvodce studiem Bible"

Lekce můžete zakoupit v traktátu nebo si je stáhnout na stránkách Sobotní školy (alternativně kliknutím na obrázek).

Užitečné odkazy...

Sobotní škola je dlouholetou celosvětovou aktivitou Církve adventistů sedmého dne, která dává příležitost k tomu, aby milióny lidí všech věkových kategorií mohli být spolu, učit se o Ježíši Kristu, studovat Bibli, a lépe poznávat jeden druhého i svět, ve kterém žijí.

Kromě oficiálních studijních podkladů existují ještě i další materiály, které připravují nadšení dobrovolníci. Mezi ně patří audioverze jednotlivých lekcí, otázky a témata k diskuzím ve skupinách, či lekce doplněné o plné znění biblických textů.

Studijní materiály pro jednotlivá čtvrtletí ve formátu PDF (vždy celé čtvrtletí) – již od roku 1924!

Studijní materiály jsou k dispozici také ve vybraných cizích jazycích – kromě češtiny také například v ukrajinštině, ruštině, angličtině, němčině… – na webu Sabbath School nebo prostřednictvím bezplatných aplikací ke stažení přes Google Play / App Store

Pořad „Bible pro dnešek“ připravuje pro Církev adventistů a pro oddělení Sobotní školy studio HopeTV. Jednotlivé díly přináší rozhovory nad Biblí, které jsou inspirovány studijními materiály „Průvodce studiem Bible„. Provází tak studenty Sobotní školy vždy aktuálně studovanými tématy.

Záměrem on-line kurzu „Sobotní škola“ je představit účastníkům původ, smysl a principy tohoto jedinečného systému biblického vzdělávání, který je zásadní součástí života a služby Církve adventistů sedmého dne. Kurz však nemá jen představit tyto základní informace, ale také poskytnout základní „trénink“ pro všechny, kteří chtějí mít ze Sobotní školy co největší užitek – ať už jako aktivní účastníci, tak i jako učitelé.